Wenus – piekło z 460°C w cieniu

Wenus to najgorętsza planeta w Układzie Słonecznym. Średnia temperatura na jej powierzchni to zabójcze 460°C. Dlaczego na Wenus panuje tak ekstremalny klimat?

Wenus to druga planeta od Słońca. Za piekło na jej powierzchni obwiniać można byłoby bliskość naszej Dziennej Gwiazdy. Bliżej Słońca znajduje się jednak Merkury, a mimo to nie jest na nim tak upiornie gorąco. Główna przyczyna jest inna.  Za ekstremalną temperaturę na Wenus odpowiada efekt cieplarniany. Planeta spowita jest gęstymi chmurami, które skutecznie zatrzymują przechwycone ze Słońca ciepło wewnątrz.

Wenera 13
Powierzchnia Wenus sfotografowana przez sondę Wenera 13 w 1982 roku, NASA

Wenus to nieprzyjazne miejsce, nie tylko ze względu na temperaturę.  Ciśnienie atmosferyczne jest tam 90 razy większe niż na Ziemi. Na powierzchni planety nie ma wody. W ciągu dnia jest ciemno, bo niebo jest bezustannie zasłonięte gęstymi chmurami. Chmury zawierają kwas siarkowy, który tworzy toksyczne deszcze. Wszystko wokół ma kolor pomarańczowy.  Atmosfera składa się w 95% z dwutlenku węgla . Sondy, które dotarły do powierzchni planety wytrzymały w tych ekstremalnych warunkach zaledwie kilkadziesiąt minut. Człowiek nie miałby żadnych szans.

Wenus to sygnał ostrzegawczy dla ludzkości. Ta piekielna planeta była kiedyś bliźniaczo podobna do Ziemi, ale jej historia potoczyła się zupełnie inaczej. Miejmy nadzieję, że człowiek nie sprowadzi Ziemi na te same tory.

Najgorętsza planeta w Układzie Słonecznym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *