Słońce widzisz takie jakim było 8 minut temu

Słońce znajduje się w odległości 149 600 000 km (8 minut i 19 sekund świetlnych) od Ziemi. Fotony, które są wypluwane przez naszą gwiazdę z prędkością światła, potrzebują zatem 8 minut i 19 sekund, aby dotrzeć do powierzchni Ziemi.

Nigdy nie widzimy naszej Dziennej Gwiazdy na żywo. Każdego dnia na niebie obserwujemy Słońce takie, jakim było 8 minut i 19 sekund temu.

Gdyby (hipotetycznie) z jakiegoś powodu nasza gwiazda niespodziewanie zniknęła, to dowiedzielibyśmy się o tym dopiero po upływie 8 minut i 19 sekund. Zgodnie z obecną wiedzą, żadna informacja nie może być przesłana szybciej niż z prędkością światła. Z tego powodu Ziemia przez ponad 8 minut nadal oddziaływałaby ze Słońcem grawitacyjnie, tak jak gdyby nic się nie stało, a my nie czulibyśmy żadnej różnicy. Dopiero po tym czasie siła grawitacji Słońca „puściłaby” naszą planetę, a my odczulibyśmy wszystkie skutki braku naszej jedynej gwiazdy w Układzie Słonecznym.

Słońce sprzed 8 minut

Jedna odpowiedź do “Słońce widzisz takie jakim było 8 minut temu”

  1. „Z tego powodu Ziemia przez ponad 8 minut nadal oddziaływałaby ze Słońcem grawitacyjnie, tak jak gdyby nic się nie stało, a my nie czulibyśmy żadnej różnicy. Dopiero po tym czasie siła grawitacji Słońca „puściłaby” naszą planetę, a my odczulibyśmy wszystkie skutki braku naszej jedynej gwiazdy w Układzie Słonecznym.”

    Jest tylko jedna kwestia, czy grawitacja zależy też od prędkości światła?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *