Ile waży Ziemia i skąd to wiemy?

Henry Cavendish – brytyjski fizyk żyjący w latach 1731 – 1810, jako pierwszy obliczył masę Ziemi. Pomylił się przy tym jedynie o 1% w stosunku do dzisiejszych wyliczeń. Jak w ogóle tego dokonał? Przecież nie posiadał tak dużej wagi.

Cavendish „zważył” Ziemię przy użyciu urządzenia zwanego wagą skręceń, zaprojektowanego przez Johna Mitchella. Cavendish otrzymał aparaturę po śmierci Mitchella i wykorzystał jego dorobek w swoich badaniach. Waga skręceń w uproszczeniu składała się z czterech ołowianych kul (dwóch większych i dwóch mniejszych) przymocowanych do pręta zawieszonego na kwarcowym włóknie. W skład urządzenia wchodziły też liczne wahadła, odważniki i wałki. Aparatura pozwoliła wyznaczyć Cavendishowi stałą grawitacji, czyli siłę z jaką oddziaływały na siebie mniejsze kule przymocowane do pręta i większe kule umieszczone w ich pobliżu.

Waga skręceń Cavendisha
Waga skręceń Henry’ego Cavendisha

Poznanie stałej grawitacji umożliwiło uczonemu obliczenie masy Ziemi w wyjątkowo precyzyjny sposób. Większej dokładności nie udało się osiągnąć przez prawie 100 następnych lat. Cavendish oszacował masę Ziemi na 6 miliardów bilionów ton. Współczesne kalkulacje mówią o 5,9725 miliardów bilionów ton.

Fizyk nie poprzestał na „ważeniu” Ziemi i za pomocą wagi skręceń z powodzeniem wyznaczył również masę Słońca, Jowisza i innych planet posiadających księżyce.

Waga Ziemi

Jedna odpowiedź do “Ile waży Ziemia i skąd to wiemy?”

  1. Jeśli zsumujemy wektory wszystkich sił oddziaływających cząsteczek pomiędzy sobą całej Ziemi, to wynikiem będzie zero, zatem Ziemia NIC nie waży! Ma natomiast masę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *