Skąd pochodzi nazwa Droga Mleczna?

Droga Mleczna to galaktyka spiralna, w której znajduje się nasz dom – Ziemia. Szacuje się, że zawiera ona od 100 do 400 miliardów gwiazd. Jej średnica to około 100 tysięcy lat świetlnych. Drogę Mleczną widzimy ją na nocnym niebie jako nieregularny pas jasnych punkcików przeplatany ciemniejszymi sferami. Skąd wzięła się jej nazwa?

Zgodnie z mitologią grecką Droga Mleczna powstała z kropel mleka, którym Hera karmiła Heraklesa, syna Zeusa. Według mitu Zeus chciał zapewnić synowi nieśmiertelność, dlatego zabrał go do śpiącej Hery, aby mógł napić się mleka z jej piersi. Hera przebudziła się jednak i odrzuciła Heraklesa. Wtedy kilka kropel mleka wylało się na niebo i w ten sposób powstała Droga Mleczna.

Nasi przodkowie wyobrażali sobie, że jasny pas na nieboskłonie to rozerwana kopuła, przez którą prześwituje prawdziwe niebo. Pas gwiazd budził też u nich naturalne skojarzenia z rzeką lub drogą. Te wyobrażenia wpłynęły bezpośrednio na to jak zaczęto nazywać naszą galaktykę. Samo słowo galaktyka pochodzi z języka greckiego, gdzie γαλα (gala) to mleko.

Skąd nazwa Droga Mleczna?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *