Psyche – asteroida warta 10 trylionów dolarów

Już w 2022 roku wystartuje misja na niezwykle tajemniczą i wartą fortunę asteroidę 16 Psyche. Co w niej tak niezwykłego?

Psyche to asteroida o średnicy ponad 200 km. Znajduje się w głównym pasie planetoid na orbicie pomiędzy Marsem, a Jowiszem. Okrąża Słońce w ciągu niecałych 5 lat.

Asteroida jest wyjątkowa z uwagi na jej budowę. W przeciwieństwie do większości lodowych i skalistych światów jakie znamy w Układzie Słonecznym, Psyche składa się głownie z metalu i niklu. Bardzo możliwe, że jej powierzchnia bogata jest również w ogromne ilości złota. Właśnie dlatego wartość Psyche szacuje się na 10 trylionów (10 000 000 000 000 000 000) dolarów (wg. Forbes). Będzie ona z pewnością łakomym kąskiem w przyszłości, kiedy kosmiczne górnictwo może stać się rzeczywistością.

To co dziś rozbudza wyobraźnię inwestorów ma drugorzędne znaczenie dla naukowców. Dla nich priorytetem jest sprawdzenie czy psyche jest pozostałością po dawnej planecie – jej jądrem. Pragną dokładniej zbadać skład, asteroidy, przekonać się jak wygląda jej powierzchnia i oszacować ile ma lat. Badania Psyche mogą rzucić nowe światło na procesy w jakich powstała miliardy lat temu nasza planeta. Uczeni będą mogli przyjrzeć się tajemniczej asteroidzie już niedługo. W 2022 roku w jej stronę wystartuje sonda, która na miejsce dotrze 4 lata później.

Asteroida Psyche

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *