Nie tylko Saturn pierścienie nosi – inne obiekty z pierścieniami

Saturn – majestatyczna planeta z pierścieniami, które zdecydowanie wyróżniają ją na tle innych planet w Układzie Słonecznym. Czy faktycznie jest pod tym względem tak wyjątkowa?

Wokół słońca krąży 8 planet w tym 4 gazowe olbrzymy – Jowisz, Saturn, Uran i Neptun. Wszystkie wymienione posiadają pierścienie. Nie ulega wątpliwości, że pierścienie Saturna są najbardziej spektakularne w Układzie Słonecznym. Jest ich dziewięć. O pierścieniach Saturna wiemy najdłużej. Zaobserwował je w 1610 roku Galileusz, choć wtedy jeszcze sądził, że to co zauważył to przewidzenie. Pierścienie Urana odkryto w 1977 roku, ale dopiero w 1989 roku sonda Voyager 2 udowodniła ich istnienie. Uran ma ich więcej niż Saturn – trzynaście. W 1979 roku sonda Voyager 1 zaobserwowała pierścienie Jowisza. Największa planeta w Układzie Słonecznym posiada ich cztery. Dopiero w 1989 roku przelot sondy Voyager 2 pozwolił na potwierdzenie wcześniejszych przesłanek o istnieniu sześciu pierścieni Neptuna.

Pierścienie Jowisza
Pierścienie Jowisza, Voyager 2, NASA
Pierścienie Urana
Pierścienie Urana, Hubble Space Telescope – NASA Marshall Space Flight Center

Planety to nie wszystko. Od niedawna wiemy, że pierścienie mogą posiadać obiekty dużo mniejsze od naszych rodzimych olbrzymów. W 1997 roku odkryto planetoidę Chariklo, która jak się okazało później posiada pierścienie. Zaobserwowano je jednak dopiero w 2013 roku. Przypadkiem. Chariklo ma dwa pierścienie. Jest najmniejszym ciałem niebieskim jakie znamy będącym w stanie utrzymać wokół siebie pierścienie. Ma ok. 300 km średnicy.

Pierścienie Neptuna
Pierścienie Neptuna, Voyager 2, NASA

W 2017 roku naukowcy zaobserwowali również pierścień otaczający planetę karłowatą Haumea, której średnica to około 1595 km, czyli mniej niż średnica Księżyca.

Obiekty z pierścieniami odkrywamy również poza Układem Słonecznym. W 2012 roku astronomowie odnaleźli egzoplanetę J1407b, która posiada system złożony z aż 30 pierścieni. Ich średnica to powalające 120 milionów kilometrów. To niemalże tyle co odległość Ziemi od Słońca (około 149 milionów kilometrów). Pierścienie Saturna o średnicy około 600 tysięcy kilometrów to przy tym ogromie mały pikuś!

Pierścienie nie są zarezerwowane wyłącznie dla Saturna, ani nawet dla gazowych olbrzymów. Możliwe, że systemy pierścieni są we wszechświecie dość powszechne nawet dla niewielkich ciał niebieskich.

Obiekty z pierścieniami w Układzie Słonecznym

Ciało niebieskie Ile pierścieni posiada?
Saturn 9
Uran 13
Jowisz 4
Neptun 6
Chariklo 2
Haumea 1

Pierścienie planetarne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *