Najwyższe szczyty w Układzie Słonecznym

Jeszcze do niedawna za najwyższą górę w Układzie Słonecznym uznawano wygasły wulkan Olympus Mons na Marsie. Od 2012 roku wiemy, że najwyższe wzniesienie znajduje się na planetoidzie Westa krążącej po orbicie pomiędzy Marsem, a Jowiszem.

Tym wzniesieniem jest krater uderzeniowy Rheasilvia o średnicy 505 km. Jest tak duży jak niemal cała planetoida. Stanowi aż 90% powierzchni Westy. Wysokość krateru to 22 km.

Marsjański Olympus Mons to wulkan wznoszący się na wysokość 21,2 km ponad średnią powierzchnię planety. Jest ogromny. Ma średnicę 624 km, a jego powierzchnia porównywalna jest z powierzchnią Polski.

Wspinanie się na Marsie
Plakat NASA (NASA/KSC)

Na podium najwyższych wzniesień Układu Słonecznego znalazł się również grzbiet górski ciągnący się wzdłuż równika Japeta – księżyca Saturna. Jego wysokość jest również imponująca – 20 km.

W Układzie Słonecznym znamy kilkanaście wzniesień, które zawstydzić mogą najwyżej sięgający szczyt na Ziemi – Mount Everest (8848 m n. p. m.). To m.in. góra Boösaule Montes (18,2 km) na księżycu Jowisza – Io, wulkan Ascraeus Mons (14,9 km) na Marsie i nienazwana góra (11 km) na księżycu Urana – Oberonie.

Najwyższe góry w Układzie Słonecznym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *