Neutrina – cząstki, które przebijają właśnie Twoje ciało

Każdej sekundy 65 miliardów cząstek zwanych neutrinami przepływa przez każdy centymetr kwadratowy Twojego ciała. Jak to możliwe, że tego nie czujesz?

Neutrina to niezwykle lekkie i ulotne cząstki elementarne, które bardzo słabo oddziałują z materią (słabiej oddziałuje jedynie grawitacja). Obiekt wielkości Ziemi nie stanowi dla tego rodzaju cząstek żadnej przeszkody. Tym bardziej Twoje ciało. Naukowcy obliczyli, że aby złapać neutrino potrzebna byłaby ołowiana bariera o grubości… roku świetlnego! To dowodzi jak ekstremalnie nieuchwytna jest ta cząstka. Jak zatem jesteśmy w ogóle w stanie udowodnić jej istnienie?

Naukowcy budują w tym celu podziemne detektory pełniące rolę pułapek na neutrina. Dlaczego pod ziemią? Skały działają bowiem jak wielkie filtry i zatrzymują inne cząstki, co ułatwia badanie neutrin. Jednym z potężniejszych detektorów na świecie jest urządzenie Super-Kamiokande w okolicy Tokio. Znajduje się głęboko pod ziemia w nieczynnej kopalni cynku i ołowiu. Składa się z 11 tysięcy detektorów rejestrujących pojawiające się neutrina (właściwie ślad ich obecności w postaci niewielkich ilości światła) w ogromnym zbiorniku wypełnionym 50 tysiącami ton krystalicznie czystej wody.

Neutrina, które właśnie w tej sekundzie przebijają Cię na wylot mogą pochodzić ze Słońca, ziemskiej atmosfery, supernowej lub kwazara. Obecnie nie znamy innych źródeł emitowania tych wyjątkowych cząstek. Bombardują Cię jednak z każdego możliwego kierunku. Przepływają również przez wnętrze Ziemi, aby za następny cel obrać Ciebie.

Nie znamy dokładnej masy pojedynczego neutrina. Wiemy że jest ona znikoma. Neutrin w całym wszechświecie jest porażająco dużo. Więcej jest tylko fotonów. Naukowcy sądzą, że łączna masa neutrin równa jest masie wszystkich gwiazd we wszechświecie!

Neutrina

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *