Pierwsze zwierzę w kosmosie to nie Łajka!

Powszechnie uważa się, że pierwszym zwierzęciem w kosmosie był pies Łajka. W rzeczywistości przed suką w kosmos udały się inne zwierzęta.

Za granicę pomiędzy ziemską atmosferą, a przestrzenią kosmiczną uznaje się tzw Linię Kármána przebiegającą na wysokości 100 km n.p.m.. To umowna granica, za którą znajduje się kosmos. Kto pierwszy przekroczył  tą granicę? Rośliny, a konkretnie ich nasiona. Pierwszymi organizmami, które człowiek wysłał w kosmos były nasiona żyta i kukurydzy. Udało się dokonać tego w 1946 roku.

Pierwszymi organizmami zwierzęcymi, które opuściły ziemską atmosferę i tym samym znalazły się w kosmosie, były muszki owocowe. Wysłano je na pokładzie rakiety V2 w 1947 roku. Dotarły na wysokość 109 km n.p.m.. Muszki dzięki spadochronowi bezpiecznie wróciły na Ziemię bez uszczerbku na zdrowiu.

Muszka owocowa
Muszka owocowa

Przed Łajką w kosmosie znalazły się również inne zwierzęta. W 1949 roku przestrzeń kosmiczną odwiedziła małpa z gatunku rezus (Makak królewski) o imieniu Albert II. Dotarła na wysokość 134 km n.p.m.. Niestety biednej małpie podczas powrotu nie otworzył się spadochron i roztrzaskała się o powierzchnię Ziemi. Po małpie w kosmos poleciała mysz osiągając pułap 136 km n.p.m..

Sami Rosjanie przed słynna Łajką wysłali w kosmos wiele innych psów. W latach 1949-1956 odbyło się 15 lotów z udziałem ok. 20 psów (niekompletna dokumentacja pozwala tylko na szacunki). W sierpniu 1951 roku psy Cygan i Dezik dotarli na wysokość 100 km n.p.m. i jako pierwsze zwierzęta kręgowe bezpiecznie powróciły na Ziemię.

Makak królewski (rezus)
Makak królewski (rezus)

Łajka pionierem w kosmosie nie była, ale była pierwszym zwierzęciem na orbicie okołoziemskiej i jako pierwsza miała okazję okrążyć Ziemię. Nastąpiło to jednak dopiero 10 lat po muszkach, w 1957 roku. Niestety kundel nie nacieszył się widokiem naszej pięknej planety, bo zdechł kilka godzin po starcie rakiety z powodu przegrzania i stresu.

Pies Łajka
Pies Łajka

A po Łajce? Po Łajce w kosmos leciały jeszcze m.in. bakterie, zarodniki grzybów, glony, myszy, szczury, chomiki, świnki morskie, żółwie, króliki, koty, psy, małpy, ryby, jaszczurki, żółwie, żaby, pająki i wiele innych owadów.

Zwierzęta w kosmosie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *