Księżyc oddala się od Ziemi – Skąd to wiemy?

Każdego roku Księżyc oddala się od Ziemi o 3,8 cm. Skąd to wiemy i jakie to ma znaczenie?

Naukowcy dowodzą, że nasz naturalny satelita będzie oddalał się co roku od Ziemi o średnio 3,8 cm, ale tylko przez określony czas. Księżyc zatrzyma się w chwili zsynchronizowania się jego obiegu wokół naszej planety z jej obrotem wokół własnej osi. Dopasowywanie się obu ciał niebieskich potrwa miliardy lat (o ile do tego czasu Ziemia i Księżyc nadal będą istniały). Z perspektywy osoby znajdującej się na powierzchni Ziemi, Księżyc zatrzyma się w jednym miejscu na niebie (z niewielkimi odchyleniami) i będzie pozostawał w nim w ciągu dnia i nocy. Tym samym nigdy nie wzejdzie i nie zajdzie. Rezultatem synchronizacji będzie spowolnienie obrotu Ziemi. Doba będzie trwała tyle co 47 obecnych dób!

Jak mierzymy odległość do Księżyca? Wszystko zawdzięczamy misjom Apollo. Astronauci, którzy odwiedzili Srebrny Glob, zamontowali na jego powierzchni zwierciadła. Wysyłając wiązkę lasera w ich stronę możemy obliczyć odległość Księżyca z zadziwiająca dokładnością. Wystarczy znać prędkość światła lasera oraz czas po jakim zauważymy błysk w księżycowym zwierciadle.

Zwierciadło ustawione na Księżycu przez załogę Apollo 11

Oddalanie się Księżyca wpłynie również na to, że za około 560 milionów lat całkowite zaćmienia Słońca przestaną być możliwe. Cień Księżyca będzie wtedy zbyt mały by zakryć Słońce. Księżyc oddali się po tym czasie o ok. 135 tysięcy km. Obecnie dzieli go od Ziemi odległość 384 tysięcy km.

Księżyc oddala się od Ziemi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *