Jak znaleźć zagubionego satelitę po 7 latach?

Chandrayaan-1 to pierwsza w historii indyjska sonda kosmiczna. Wyniesiona została 22 października 2008 roku, aby stać się sztucznym satelitą Księżyca. Po 293 dniach obecności na orbicie wokół Księżyca utracono kontakt z urządzeniem. Sonda została zgubiona.

7 lat później w 2016 roku NASA podjęła próbę odnalezienia indyjskiego satelity. Poszukiwania małych obiektów takich jak Chandrayaan-1 (to sześcian o boku 1,5 m) na tle jasnego Księżyca nie należy do najprostszych i nie jest możliwe za pomocą aparatury optycznej. Odnalezienie było trudne także z uwagi na nieznaną orbitę satelity, która mogła przez lata znacząco zmienić się od orbity początkowej. Satelitę udało się jednak odszukać dzięki technice radarowej przy pomocy 70-metrowego teleskopu Goldstone Deep Space Communications Complex w Kalifornii.

Chandrayaan-1
Chandrayaan-1, Indian Space Research Organisation

Chandrayaan-1 pracował krócej niż rok, choć misja zaplanowana była na dwa lata. Sonda w czasie swojego działania dostarczyła na Ziemię liczne dane o pierwiastkach i minerałach obecnych na powierzchni Księżyca. Przesłała również ponad 70 tysięcy fotografii Srebrnego Globu.

Zagubiony satelita Chandrayaan-1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *