Jak szybko mkniesz przez wszechświat?

Poruszasz się teraz? Zatrzymaj się więc na chwilę, a najlepiej usiądź. Te fakty mogą Cię zwalić z nóg. Czy zdajesz sobie sprawę z tego, że od narodzin bezustannie się poruszasz? Nawet podczas snu poruszasz się z niewyobrażalną prędkością. Jak to możliwe?

Zacznijmy od Ziemi. Wiesz doskonale, że nasza planeta obraca się wokół własnej osi. Stojąc bez ruchu na jej powierzchni, tak naprawdę pędzisz z prędkością 1670 km/h czyli 500 m/s.

Ziemia krąży wokół Słońca. Pełen obrót zajmuje jej 365 dni. Pokonuje w tym czasie 940 milionów kilometrów. Poruszasz się razem z nią z prędkością 100 tysięcy km/h czyli ok. 28 km/s.

Układ Słoneczny wraz z Ziemią, Słońcem oraz innymi planetami, księżycami i całą resztą gruzu znajduje się w naszej galaktyce – Drodze Mlecznej. Konkretniej – gdzieś na jej peryferiach, w ramieniu Oriona. Cała galaktyka wiruje wokół niezwykle masywnej czarnej dziury w samym jej centrum. Naturalnie uczestniczysz w tym wszystkim. Cały obrót zajmuje Ziemi jakieś 250 milionów lat. To bardzo długo. Mkniesz z prędkością blisko 800 tysięcy km/h czyli ponad 222 km/s!

Ruch Układu Słonecznego w przestrzeni

Najbliżej Drogi Mlecznej dryfuje Galaktyka Andromedy. Jesteś z nią na kursie kolizyjnym. Galaktyki zbliżają się do siebie z prędkością 400 tysięcy km/h czyli 111 km/s. Za 3 miliardy lat niechybnie zderzą się.

Naszą galaktykę wraz z innymi galaktykami z tzw. Grupy Lokalnej przyciąga siła grawitacji ogromnej gromady galaktyk – Wielkiego Atraktorora. Do niego zmierzasz z prędkością 2 milionów km/h czyli 555 km/s!

W ten właśnie sposób podróżujesz każdego dnia w otchłań wciąż rozszerzającego się wszechświata, pokonując miliony kilometrów. Czy teraz już czujesz jak gnasz? Pewnie nadal nie, ale przynajmniej zdajesz sobie z tego sprawę.

Na koniec, dla lepszego zobrazowania tych kosmicznych prędkości podamy prędkość pocisku z karabinu maszynowego. Wynosi ona ok. 0,8 km/s.

Prędkość w kosmosie

2 odpowiedzi do “Jak szybko mkniesz przez wszechświat?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *