Jak daleko w kosmosie słychać ludzkość?

Sygnały radiowe, które są w stanie przedrzeć się przez ziemską atmosferę wysyłamy już od ponad 80 lat. Pędzą z prędkością światła dlatego obecnie znajdują się w odległości ok. 80 lat świetlnych od Ziemi. Całkiem daleko?

Niestety nie. Nasze najbliższe, kosmiczne otoczenie, nasza galaktyka – Droga Mleczna ma średnicę ok. 100000 lat świetlnych. Miną tysiące lat nim słaby sygnał ziemskiej egzystencji przekroczy jej granicę. Miliardy lat nim dotrą na skraj znanego nam wszechświata, o ile po drodze sygnał nie zostanie zakłócony. Jeśli sygnał będzie przemierzał kosmos bez utraty swojej siły, to trzeba zaznaczyć, że dotrze jedynie do obiektów, które nie oddalają się od nas szybciej niż z prędkością światła. Niestety aktualnie galaktyki starsze niż 8 miliardów lat oddalają się od nas szybciej niż nasz sygnał. To obecnie granica, za którą nigdy nikt nie dowie się o naszym istnieniu.

Pierwszą audycją, której sygnał mknie obecnie przez przestrzeń kosmiczną jest prawdopodobnie przemówienie Hitlera w czasie trwania Igrzysk Olimpijskich w 1936 roku w Berlinie.

Pierwszą świadomie wysłana wiadomością z Ziemi skierowaną do obcych cywilizacji było „Przesłanie z Arecibo” nadane 16 listopada 1974 roku za pomocą teleskopu w Arecibo w Portoryko. Przekaz zawierał m.in. informacje o atomach, DNA, ludziach i położeniu naszej planety.

Jeśli chcesz sprawdzić jaką drogę w przestrzeni kosmicznej przebyły już największe muzyczne hity sprawdź stronę: http://www.lightyear.fm. Im dalej oddalisz się od Ziemi, tym starszą muzykę usłyszysz.

Jak daleko słychać ludzkość

Jedna odpowiedź do “Jak daleko w kosmosie słychać ludzkość?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *