Jak daleko jest Księżyc? Możesz się zdziwić!

Jesteśmy przyzwyczajeni do jednostek odległości stosowanych na Ziemi i trudno nam przez to pojąć jak ogromny jest wszechświat. Kosmiczne wielkości i odległości sprawiają, że nasze głowy się przegrzewają. Przyjrzyjmy się wobec tego Księżycowi. Czy zdajesz sobie sprawę, jak daleko od Ziemi znajduje się tak naprawdę nasz wierny towarzysz tułaczki po kosmicznej otchłani?

400000 kilometrów

Księżyc to największy i najjaśniejszy obiekt na nocnym niebie. To jedyny naturalny satelita Ziemi, który dotrzymuje jej towarzystwa od miliardów lat. Jego odległość od Ziemi to średnio 384399 km. Średnio, bo orbita naszego naturalnego satelity ma kształt elipsy. Ale ile to właściwie jest? Średnica Ziemi to 12742 km. Dzieląc przez siebie dwie powyższe wartości dowiadujemy się, że Księżyc znajduje się w odległości równej ok. 30 średnicom Ziemi. Takie porównanie zdecydowanie ułatwia zrozumienie tej kosmicznej skali. Rzeczywistą odległość Księżyca od Ziemi doskonale ilustruje poniższa wizualizacja.

Odległość Księżyca od Ziemi
Rzeczywista odległość Księżyca od Ziemi

Wszystkie planety pomiędzy Ziemią, a Księżycem

Innym interesującym faktem dotyczącym odległości jaka dzieli nas od naszego satelity jest to, że pomiędzy Ziemią, a Księżycem zmieściłyby się wszystkie pozostałe planety Układu Słonecznego. Korzystając z danych udostępnionych przez NASA możemy obliczyć sumę średnic planet Układu Słonecznego. Średnice Merkurego, Wenus, Marsa, Jowisza, Saturna, Urana i Neptuna mają łącznie 387942 km długości. Księżyc będąc w apogeum, czyli punkcie na swojej orbicie oddalonym najdalej od Ziemi, znajduje się w odległości 405 696 km od nas. Wynika z tego, że wszystkie wspomniane planety, zmieściłyby się pomiędzy Ziemią, a Księżycem. Upchnęlibyśmy też Ziemię z jej 12756,2 km średnicy i jeszcze zostałoby trochę miejsca, a konkretnie 4997,4 km. Co ciekawe, gdyby Pluton nadal nosił miano planety to i dla niego znalazłoby się miejsce – ma średnicę 2376 km.

Średnice planet Układu Słonecznego

Planeta Średnica
Merkury 4879,4 km
Wenus 12103,6 km
Ziemia 12756,2 km
Mars 6792,4 km
Jowisz 142984 km
Saturn 120536 km
Uran 51118 km
Neptun 49529 km

Księżyc na tle Ziemi

Księżyc obraca się wokół własnej osi w tym samym czasie w jakim obiega Ziemię. Z tego powodu cały czas zwrócony jest do Ziemi jedną stroną. Zupełnie zmienia się nasza perspektywa, kiedy spojrzymy na Księżyc ze strony, która nie jest nigdy widoczna z powierzchni Ziemi. Mamy szansę poznać prawdziwe zdjęcia Księżyca przechodzącego na tle Ziemi między innymi dzięki sondzie DSCOVR. Aparatura na jej pokładzie wykonała te fotografie w 2015 roku z odległości 1,6 miliona km od Ziemi. Księżyc w takim ujęciu wydaje się jeszcze bliższy naszej planecie. I nie chodzi tylko o fizyczną odległość, ale też o jego szczególny związek z Ziemią.

Księżyc na tle Ziemi
Księżyc na tle Ziemi, NASA

Szczególny związek Księżyca i Ziemi

Zauważa to też Europejska Agencja Kosmiczna, która w nieoficjalnych komunikatach nazywa Księżyc córką Ziemi, a układ tych dwóch ciał niebieskich „podwójną planetą”. Trzeba przyznać, że w takim stanowisku zdecydowanie coś jest. Nie ma w Układzie Słonecznym satelity, którego masa stanowiłaby więcej niż 0,0002 masy planety, którą obiega. W przypadku pary Księżyc-Ziemia ten stosunek wynosi aż 0,0123. Dodać należy również, że Księżyc jest niemal tak duży jak Merkury, a jego średnica to ok. 27% średnicy Ziemi. Czy nie zasługuje więc na coś więcej niż bycie tylko satelitą?

Księżyc tak blisko jak ISS

A gdyby tak Księżyc obiegał Ziemię w tej samej odległości w jakiej robi to Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS)? Nie da się ukryć. Widok byłby spektakularny i możemy tylko żałować, że tego nie zobaczymy. Sprawdź poniższy film.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *