Earthrise – jak sfotografować wschód Ziemi?

Earthrise to słynna fotografia Ziemi, która wschodzi zza horyzontu Księżyca wykonana 24 grudnia 1968 roku przez Williama Andersa z załogi Apollo 8. Jak udało się wykonać to zdjęcie?

Wschód Ziemi na Księżycu to nieco inne zjawisko, niż wschód Księżyca na Ziemi. Ze względu na to, że Księżyc obraca się wokół Ziemi synchronicznie tzn. jest zawsze skierowany w stronę naszej planety jedną stroną, nie jest możliwe doświadczenie wschodu Ziemi pozostając w jednym miejscu na powierzchni Srebrnego Globu. Po jego widocznej stronie Ziemia nie zmienia swojego położenia na niebie, nie licząc niewielkich odchyleń. Po niewidocznej stronie nigdy nie można ujrzeć naszej planety. Na krawędzi widocznej i niewidocznej strony Księżyca, Ziemia zawsze będzie znajdowała się tuż przy horyzoncie.

Earthrise
Czarno-biała fotografia wschodu Ziemi wykonana przez Franka Bormana wykonana tuż przed słynną kolorową fotografią Williama Andersa, NASA

Jak zatem można zaobserwować wschód Ziemi na Księżycu? Należy krążyć po jego orbicie. Dzięki temu, że załoga Apollo poruszała się w statku kosmicznym z niewidocznej z Ziemi strony Księżyca w kierunku tej widocznej, miała możliwość zachwycić się tym wyjątkowym widokiem, a Frank Borman mógł wykrzyczeć: „O mój Boże! Spójrz na ten obrazek! Ziemia nadchodzi. Wow, czy to nie jest piękne!”.

Jak wygląda wschód Ziemi? Dziś możesz to zobaczyć w jakości HD dzięki japońskiej sondzie kosmicznej Kaguya. W kwietniu 2008 roku zarejestrowała ona wschód i zachód Ziemi krążąc po orbicie wokół Księżyca. Przyznasz, że ten widok jest spektakularny!

Zdjęcie wschodu Ziemi - Earthrise

Jedna odpowiedź do “Earthrise – jak sfotografować wschód Ziemi?”

  1. Mozna podziwiac wschod i zachod Ziemi bedac w 1 miejscu na Ksiezycu, pod warunkiem ze jest to granica pomiedzy jego czescia widoczna a niewidoczna z Ziemi. Libracja naszego sateliTy powoduje kolysanie o 8-9 stopni w zwiazku z czym sa miejsca na Srebrnym Globe gdzie Ziemia wschodzi, pojawia sie na krotka (pare dni) na wysokosci max do 8 stopni nad horyzontem po czym zachodzI.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *