Dlaczego gwiazdy migoczą? To proste!

Czy zastanawiało Cię kiedyś, dlaczego gwiazdy świecą nierównym światłem? Być może frapowało Cię również to, czemu gwiazdy mrugają, a planety nie. Wyjaśnienie jest dość proste.

Gwiazdy znajdują się niewyobrażalnie daleko od nas. Najbliższa nam Alfa Centauri oddalona jest od Ziemi o 4,3 lata świetlne, czyli niemal 41 000 000 000 000 kilometrów. Kolejna to Syriusz, który znajduje się już dwa razy dalej w odległości 8,6 lat świetlnych. Te ogromne odległości sprawiają, że każda gwiazda widoczna na nocnym niebie to dla nas, obserwatorów z Ziemi, jeden świecący punkt.

Promienie świetle pochodzące z odległych gwiazd, ulegają załamaniu przechodząc przez ziemską atmosferę, która jest niejednorodna z powodu zróżnicowanej gęstości i temperatury. Nasze oko odbiera światło z odległych gwiazd jako pojedynczy promień. Promień ten w całości przechodzi przez te same fragmenty atmosfery, dlatego kiedy masy powietrza w jakiś sposób ten promień załamią, to zmniejszy się jego jasność. Wtedy gwiazda mruga.

Gwiazda Alfa Centauri
Alfa Centauri, Europejskie Obserwatorium Południowe

Najintensywniej migoczą gwiazdy znajdujące się nisko nad horyzontem, bo światło z nich pochodzące musi przebyć dłuższą drogę przez masy powietrza w ziemskiej atmosferze. Promienie świetlne narażone są zatem na większą liczbę zawirowań zanim dotrą do naszych oczu.

A co z planetami? Planety (te z Układu Słonecznego) nie są pojedynczymi punktami na nieboskłonie. Możemy dostrzec ich tarcze. Do obserwatora dociera tym samym cały zestaw promieni świetlnych, które pochodzą z różnych fragmentów tarczy planety. Wobec tego, jeśli jeden z promieni w wiązce ulegnie załamaniu, ludzkie oko nie odczuje różnicy. Światło pochodzące od planet będzie nadal jednostajne i nie będzie migotało.

Na zakończenie warto dodać, że gwiazdy mrugają, kiedy patrzymy na nie z powierzchni Ziemi. Astronauci przebywający w przestrzeni kosmicznej obserwują gwiazdy świecące światłem ciągłym. Efekt migotania nie występuje też na Księżycu, bo nie posiada on atmosfery.

Jedna odpowiedź do “Dlaczego gwiazdy migoczą? To proste!”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *