Dlaczego astronautom odpada skóra ze stóp?

Ten fakt jest dość obrzydliwy, ale to prawda – astronautom przebywającym na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) odpada skóra. Dlaczego tak się dzieje?

Astronauci na ISS nie chodzą. Warunki mikrograwitacji sprawiają, że cały czas unoszą się w powietrzu. Ich nogi nie dźwigają więc ciężaru ich ciał, a stopy nie mają okazji naciskać na podłoże. Z tego powodu zgrubienia na spodzie ich stóp z czasem po około 2-3 miesiącach miękną i zaczynają się złuszczać. Skóra staje się miękka, delikatna i różowa jak u noworodka. Astronauci przyznają, że to jedno z najdziwniejszych doświadczeń jakie spotkały ich w kosmosie.

Mieszkańcy stacji kosmicznej nie noszą butów. Zakładają je jedynie podczas codziennych treningów. Pozostałą część dnia spędzają jedynie w skarpetkach. Ułatwia im to znacznie poruszanie się. Stóp używają do podtrzymywania ciała zaczepiając się nimi o taśmy i poręcze znajdujące się w każdym zakątku stacji. To powoduje, że skóra na stopach astronautów zaczyna twardnieć na górze, tuż nad palcami. Właśnie to miejsce najczęściej styka się z elementami na stacji.

Alexander Gerst
Alexander Gerst pracuje trzymając się stopami specjalnych taśm

Odpadające kawałki skóry okazują się sporym problemem na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, szczególnie, kiedy trzeba zmienić skarpetki, a astronauci robią to codziennie. Muszą zachować przy tym dużą ostrożność, aby zminimalizować ilość rozrzucanych resztek martwego naskórka. W warunkach mikrograwitacji nie opadnie on tak jak na Ziemi na podłogę, lecz będzie rozprzestrzeniał się we wszystkich kierunkach. Przypadkowe połknięcie cudzej skóry ze stóp byłoby z pewnością nieprzyjemne, ale mogłoby również okazać się niebezpieczne. Na szczęście na stacji znajdują się liczne filtry, które są w stanie takie resztki pochłonąć. Niezastąpione są też ręczne odkurzacze.

Astronautom odpada skóra

2 odpowiedzi do “Dlaczego astronautom odpada skóra ze stóp?”

  1. To zamiast pumeksu i skarpetek z substancją złuszczającą skórę na stopach, czas przenieść się na na Międzynarodową Stację Kosmiczną! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *