Kepler-186f – planeta, na której rośnie czerwona trawa

Kepler-186f to planeta pozasłoneczna oddalona od nas o 493 lata świetlne. Co w niej wyjątkowego? Gdyby okazało się, że na planecie istnieją rośliny, to najpewniej byłyby czerwone.

Kepler-186f to pierwsza bliźniaczo podobna do Ziemi planeta odkryta poza Układem Słonecznym. Jej promień jest niewiele większy niż promień Ziemi. Znajduje się w tzw. ekosferze – orbituje w takiej odległości od swojej gwiazdy, że możliwe jest istnienie na jej powierzchni wody w stanie ciekłym, a tym samym i życia.

Kepler-186f
Artystyczna wizja powierzchni planety Kepler-186f, NASA

Kepler-186f krąży wokół czerwonego karła – gwiazdy o mniejszej masie, wielkości, jasności i niższej temperaturze niż Słońce. Gdyby na Keplerze-186f istniało życie w postaci roślin (tego na tą chwilę nie wiemy), to według naukowców miałyby one kolor czerwony. Dlaczego? Ponieważ fotosynteza odbywałaby się z użyciem innego zakresu długości fal światła niż ma to miejsce na Ziemi, a czerwone karły emitują najintensywniej światło właśnie w zakresie czerwonym. Wyobrażasz sobie czerwoną trawę lub liście na drzewach? Krajobraz Keplera byłby dla ludzkich oczu nadzwyczaj osobliwy.

Jeśli chcesz zobaczyć artystyczną wizję powierzchni egzoplanety Kepler-186f to sprawdź tą wizualizację 3D od NASA.

Kepler-186f i czerwona trawa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *