Co to jest planetozymal?

Planetozymal to zalążek planety, a w zasadzie protoplanety. To fragment pierwotnej materii, ciało niebieskie, które krąży wokół gwiazdy.

Planetozymale tworzą tzw. dysk protoplanetarny wirując wokół gwiazdy. Zderzają się i łączą w większe fragmenty, aż po długim czasie są w stanie, choć nie muszą przekształcić się w planetę z prawdziwego zdarzenia.

Jak duże mogą być planetozymale? Ich rozmiary wahają się w przedziale od kilku centymetrów do nawet 1000 km.

Planetozymalem jest m.in. sławny obiekt w kształcie bałwanka – (486958) Arrokoth (wcześniej zwany Ultima Thule) podróżujący przez przestrzeń w Pasie Kuipera. Na początku 2019 roku dotarła do niego sonda New Horizons. Arrokoth to najdalszy obiekt odwiedzony przez urządzenie wytworzone ludzką ręką.

(486958) Arrokoth Ultima Thule
(486958) Arrokoth, NASA

Według naukowców ok. 4,5 mld lat temu z materii w postaci planetozymali krążącej wokół Słońca na drodze kondensacji powstała Ziemia.

Nie zawsze planetozymale potrafią utworzyć planety. Silne oddziaływanie grawitacyjne Jowisza, a także Marsa sprawiło, że materia krążąca wokół Słońca po orbicie pomiędzy nimi, nie była w stanie połączyć się w większe fragmenty. Kondensacja nie nastąpiła. Powstał obszar zwany głównym pasem planetoid z licznymi ciałami niebieskimi – planetoidami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *