Gdzie jest cmentarz dla kosmicznych statków?

Jest miejsce na Ziemi, w którym pochowanych zostało ponad 250 szczątków pojazdów kosmicznych. Gdzie się znajduje?

Cmentarzysko statków kosmicznych tzw. Biegun Niedostępności, inaczej Point Nemo (na cześć Kapitana Nemo z powieści Juliusza Verne’a.) zlokalizowano nieprzypadkowo, na południowym Pacyfiku. Wybrano obszar położony w bezpiecznej odległości od miejsc zamieszkania ludzi. Dopiero 2688 km stąd znajduje się najbliższy ląd. W pobliżu cmentarza nie ma szlaków morskich i nie występują wyspy.

Od 1971 roku w to miejsce trafiają deorbitowane satelity, pojazdy kosmiczne, części rakiet, a nawet stacje orbitalne. Osiadają na głębokości 4 km. Właśnie na to kosmiczne cmentarzysko trafiła w 2001 roku ważąca 140 ton stacja Mir. Wcześniej deorbitowano tu również radzieckie stacje Salut. Cmentarz na Pacyfiku będzie też najpewniej miejscem spoczynku dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Cmentarz kosmicznych statków
Położenie cmentarza statków kosmicznych (48°52’6″ S 123°23’6″ W)

Kosmiczne cmentarzysko na oceanie to nie jedyny sposób na składowanie starych, niedziałających pojazdów kosmicznych. Cześć satelitów, które mają przejść na emeryturę trafia na tzw. orbitę cmentarną. To orbita położona kilkaset kilometrów wyżej niż orbity, po których poruszają się działające urządzenia.

Ostatecznie zużyty sprzęt może pozostać również na swojej orbicie. To trzecia możliwość. Jest to jednak najmniej bezpieczne rozwiązanie, ponieważ trzeba kontrolować lot takich obiektów i w przypadku zagrożenia zderzeniem manewrować tymi pojazdami tak, aby nie doprowadzić do kolizji. Utrata kontaktu z obiektem może doprowadzić do tragicznych skutków.

Cmentarz dla kosmicznych statków

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *