Betelgeza – czy wybuchnie na naszych oczach?

Betelgeza to czerwony nadolbrzym, gwiazda oddalona od Słońca o ok. 640 lat świetlnych. Jest 105 tysięcy razy jaśniejsza od Słońca, a jej masa to około 18 mas Słońca. Czy powinniśmy się jej obawiać? Kiedy wybuchnie Betelgeza?

Astronomowie sądzą, że Betelgeza jest już u schyłku swojego żywota, dlatego prawdopodobnie w najbliższym czasie wybuchnie. Kiedy dokładnie? Szacuje się, że stanie się to w ciągu 100 tysięcy lat. Obecny stan wiedzy o ewolucji gwiazd pozwala jednak ocenić prawdopodobieństwo wybuchu Betelgezy za naszego życia na bliskie zeru. Choć nie zerowe.

Ze względu na odległość jaka dzieli nas od Betelgezy mogą upłynąć dni, miesiące, lata od wybuchu nim światło, które o nim oznajmi dotrze do naszej planety. Wobec tego możliwe jest, że gwiazda już eksplodowała, ale jeszcze o tym nie wiemy.

A gdyby jednak Betelgeza wybuchła jako supernowa, to co by to dla nas oznaczało? Byłaby to przede wszystkim najbliższa nas supernowa w historii. Możemy na szczęście spać spokojnie, bo wybuch Betelgezy nie zagrozi życiu na Ziemi. Jeśli jednak wydarzy się to za naszego życia, możemy być pewni spektakularnego widoku. Supernowa rozbłyśnie blaskiem porównywalnym z jasnością Księżyca w pełni. Będzie dostrzegalna gołym okiem zarówno w dzień, jak i w nocy jako świetlisty, promienny punkt. Rozbłysk będzie widoczny przez miesiąc lub nawet dłużej. Prawdopodobnie blask supernowej pozwoli również na swobodne czytanie książek w środku nocy. Kto nie chciałby zobaczyć tego spektaklu na własne oczy?

Betelgeza

Jedna odpowiedź do “Betelgeza – czy wybuchnie na naszych oczach?”

  1. „Ze względu na odległość jaka dzieli nas od Betelgezy mogą upłynąć dni, miesiące, lata od wybuchu nim światło, które o nim oznajmi dotrze do naszej planety. ”
    A dokładniej 640 lat 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *