7 niewiarygodnych ciekawostek o kosmosie

Wszechświat to tajemnicze miejsce, które ciężko zrozumieć. Przestawiamy fakty, których mogłeś nie znać. Dzięki nim kosmos wyda Ci się jeszcze bardziej niesamowity i zaskakujący.

8 lat na odpowiedź od obcych

Najbliższa znana nam planeta to Proxima Centauri. Oddalona jest od nas o 4,243 lata świetle. Rok świetlny to odległość jaką światło pokonuje w ciągu jednego roku mimo, że osiąga prędkość 299792458 m/s. Zgodnie ze szczególną teorią względności Einsteina nie da się rozpędzić żadnego przedmiotu do większej prędkości niż prędkość światła. Zasada ta dotyczy też przesyłanych informacji. Oznacza to, że na odpowiedź na naszą wiadomość od mieszkańców tej planety (o ile istnieją), musielibyśmy czekać prawie 8,5 roku.

Gwiazd więcej niż ziarenek piasku

Według szacunków naukowców w znanym nam wszechświecie znajduje się ok. 200 tryliardów gwiazd (200 000 000 000 000 000 000 000). Wyliczenia pokazują, że na Ziemi znajduje się 5 tryliardów ziarenek piasku (5 000 000 000 000 000 000 000).

Uran śmierdzi zgniłym jajem

Dane pochodzące ze spektrometru NIFS (Near-Infrared Integral Field Spectrometer) i teleskopu znajdującego się w obserwatorium Gemini na Hawajach potwierdziły obecność związku siarkowodoru w atmosferze Urana. Gaz ten charakteryzuje silny i charakterystyczny zapach zgniłych jaj czyli potocznie mówiąc zbuków. Taki właśnie nieprzyjemny aromat czulibyśmy przebywając w gazowej atmosferze Urana.

Niezwykle cienkie pierścienie Saturna

Saturn posiada 9 pierścieni. Naukowcy wyliczają, że ich średnica to ok. 250000 km. W porównaniu do średnicy Ziemi wynoszącej 6371 km ta wielkość robi wrażenie. Najbardziej zaskakująca jest jednak grubość pierścieni Saturna. Mimo ogromu przestrzeni jaką zajmują ich grubość to jedynie średnio… 10 metrów! W niektórych miejscach jest to nawet 3 metry.

Najdalej od Ziemi

Jednostka astronomiczna to średnia odległość dzieląca Ziemię i Słońce. Najbardziej oddalone od Ziemi urządzenie wysłane w przestrzeń kosmiczną to Voyager 1. Sonda rozpoczęła swoją podróż w 1977 roku i znajduje się obecnie na rubieżach Układu Słonecznego, a konkretnie w odległości 151 jednostek astronomicznych czyli ponad 22 595 578 000 km od Ziemi. Voyager jest tak daleko, że sygnał radiowy wysłany przez niego dociera na naszą planetę dopiero po 20 godzinach i 56 minutach.

Jak daleko słychać ludzkość?

Sygnały radiowe o sile, która pozwala na przedostanie się ich przez ziemską atmosferę wysyłamy od ponad 80 lat. Poruszają się one w kosmosie z prędkością światła co oznacza, że na tą chwilę przebyły odległość ponad 80 lat świetlnych. Wydaje się sporo, ale porównując to do szacowanej średnicy galaktyki, w której się znajdujemy – Drogi Mlecznej czyli ok. 100000 lat świetlnych, jest to prawie nic. Jeśli pierwsze sygnały wysłane z Ziemi nie zostaną zagłuszone w kosmicznej pustce dotrą do granic naszej galaktyki za tysiące lat.

Bombardowani przez cząstki

Każdej sekundy, przez każdy centymetr sześcienny Twojego ciała przelatuje 65 miliardów neutrin – ulotnych cząsteczek elementarnych. Nie czujesz ich ponieważ nie oddziałują one z materią. Pewne jest jednak, że bezustannie bombardują Cię z każdej możliwej strony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *