Jak Eratostenes zmierzył obwód Ziemi za pomocą pala?

Obwód Ziemi to 40041,455 km. To średnia ponieważ Ziemia nie jest idealną kulą. Eratostenes, grecki matematyk już w 206 r p.n.e. zmierzył obwód naszej planety jedynie przy użyciu drewnianego palika i pomylił się jedynie o niecałe 50 km! Jak tego dokonał?

W czasie przesilenia letniego uczony w południe wbił pal w ziemię i zmierzył dokładny kąt padania promieni słonecznych w Aleksandrii i Syene w Egipcie. W Syene promienie padały prostopadle do ziemi, podczas gdy w Aleksandrii Eratostenes odnotował ich nachylenie pod kątem 7,2 stopnia. 7,2 z pełnego kąta 360 stopni to 1/50. Matematyk znał odległość jaka dzieliła wspomniane miasta – ok. 800 km (5000 stadionów). Skoro więc 7,2 stopnia odpowiada 800 kilometrom i jest to 1/50 obwodu Ziemi pozostało pomnożyć 800 km przez 50, aby otrzymać obwód o długości 40000 km.

Eratostenes z Cyreny
Eratostenes z Cyreny

Obliczenia Eratostenesa nie wydają się dziś skomplikowane. Wyobraźnia matematyka zasługuje jednak na duże uznanie. Szczególnie, że jeszcze przez setki lat po śmierci Eratostenesa uważano, że Ziemia jest płaska.

Warto dodać, że grecki uczony oszacował też odległość Ziemi od Słońca i Księżyca. Pierwszy postulował również wprowadzenie roku przestępnego.

Eratostenes i obwód Ziemi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *