Pas asteroid – kolos z milionami okruszków

Pamiętasz scenę z Gwiezdnych Wojen, kiedy Han Solo manewruje Sokołem Millennium pomiędzy licznymi skalnymi odłamkami zawieszonymi w przestrzeni kosmicznej? W rzeczywistości takie skupiska kosmicznego gruzu prezentują się zgoła inaczej.

Pas planetoid (pas główny) to obszar w Układzie Słonecznym pomiędzy orbitami Marsa i Jowisza usiany licznymi odłamkami skalnymi zwanymi planetoidami (inaczej asteroidami). Odkryty został dopiero w XVIII wieku, choć krążą w nim miliony planetoid.

Pas planetoid
Pas planetoid (białe punkty)

Wiele wizualizacji przedstawia pas jako gęsty zbiór odłamków skalnych. Znamy ten obrazek również z licznych filmów science fiction i gier komputerowych. To wyobrażenie niewiele ma jednak wspólnego z tym co możemy spotkać w naszym najbliższym kosmicznym otoczeniu. Pas planetoid to ogromny obszar o długości 2,5 miliarda km i szerokości 150 milionów km. Choć zawiera miliony planetoid to są one tak rozproszone, że prawdopodobieństwo spotkania jednej z nich na swojej drodze (o ile znaleźlibyśmy się w tamtej okolicy) jest bardzo znikome.

Masa wszystkich planetoid w pasie głównym to tylko 4% masy Księżyca! A masa księżyca to 1/80 masy Ziemi. Co więcej, cztery największe planetoidy Westa (ok. 540 km średnicy), Ceres (ok. 950 km średnicy), Hygiea (ok. 440 km średnicy) i Pallas (ok. 540 km średnicy) stanowią 3/4 masy całego pasa. Według szacunków w pasie planetoid znajduje się od 1 do 2 milionów ciał o średnicy większej niż 1 km. Większych obiektów powyżej 100 km średnicy jest około dwustu.

Najwyższa pora, aby zrewidować obraz planetoid, który serwują nam książki, gry i filmy. Pas główny nie jest gęsto upakowaną skałami przestrzenią, przez którą bezpieczny, bezkolizyjny przelot statkiem kosmicznym graniczyłby z cudem. W zasadzie jest to zbiór okruszków rozrzuconych tak rzadko, że będąc kosmicznym podróżnikiem lecącym w kierunku Jowisza, przypuszczalnie byś ich nie spotkał.

Planetoidy
Tak nie wygląda pas planetoid

Pas asteroid

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *