Pas asteroid – kolos z milionami okruszków

Pamiętasz scenę z Gwiezdnych Wojen, kiedy Han Solo manewruje Sokołem Millennium pomiędzy licznymi skalnymi odłamkami zawieszonymi w przestrzeni kosmicznej? W rzeczywistości takie skupiska kosmicznego gruzu prezentują się zgoła inaczej.

Pas planetoid (pas główny) to obszar w Układzie Słonecznym pomiędzy orbitami Marsa i Jowisza usiany licznymi odłamkami skalnymi zwanymi planetoidami (inaczej asteroidami). Odkryty został dopiero w XVIII wieku, choć krążą w nim miliony planetoid.

Pas planetoid
Pas planetoid (białe punkty)

Wiele wizualizacji przedstawia pas jako gęsty zbiór odłamków skalnych. Znamy ten obrazek również z licznych filmów science fiction i gier komputerowych. To wyobrażenie niewiele ma jednak wspólnego z tym co możemy spotkać w naszym najbliższym kosmicznym otoczeniu. Pas planetoid to ogromny obszar o długości 2,5 miliarda km i szerokości 150 milionów km. Choć zawiera miliony planetoid to są one tak rozproszone, że prawdopodobieństwo spotkania jednej z nich na swojej drodze (o ile znaleźlibyśmy się w tamtej okolicy) jest bardzo znikome.

Masa wszystkich planetoid w pasie głównym to tylko 4% masy Księżyca! A masa księżyca to 1/80 masy Ziemi. Co więcej, cztery największe planetoidy Westa (ok. 540 km średnicy), Ceres (ok. 950 km średnicy), Hygiea (ok. 440 km średnicy) i Pallas (ok. 540 km średnicy) stanowią 3/4 masy całego pasa. Według szacunków w pasie planetoid znajduje się od 1 do 2 milionów ciał o średnicy większej niż 1 km. Większych obiektów powyżej 100 km średnicy jest około dwustu.

Najwyższa pora, aby zrewidować obraz planetoid, który serwują nam książki, gry i filmy. Pas główny nie jest gęsto upakowaną skałami przestrzenią, przez którą bezpieczny, bezkolizyjny przelot statkiem kosmicznym graniczyłby z cudem. W zasadzie jest to zbiór okruszków rozrzuconych tak rzadko, że będąc kosmicznym podróżnikiem lecącym w kierunku Jowisza, przypuszczalnie byś ich nie spotkał.

Planetoidy
Tak nie wygląda pas planetoid

Pas asteroid

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *