Pale Blue Dot – portret Ziemi z odległości 6 miliardów km

Pale Blue Dot czyli Błękitna Kropka to jedno z najbardziej rozpoznawalnych, kosmicznych zdjęć wszech czasów. To portret Ziemi z rekordowej odległości ponad 6 miliardów km.

Fotografię wykonała aparatura na pokładzie sondy Voyager 1 w dniu 14 lutego 1990 roku. Sonda znajdowała się już wtedy za Plutonem i podążała dalej ku granicy Układu Słonecznego. W tym czasie miała już za sobą realizację najistotniejszych założeń misji. Postanowiono zlecić Voyagerowi dodatkowe zadanie – wykonać historyczne zdjęcie naszej planety z odległości z jakiej nigdy jeszcze jej nie widzieliśmy. Sondę dzieliła wtedy od Ziemi odległość 43 jednostek astronomicznych, czyli 43 odległości Ziemia – Słońce. Przesyłanie danych z Voyagera na Ziemię trwało ok. 6 godzin.

Pale Blue Dot Błękitna Kropka
Pale Blue Dot. Niewielka, niebieska kropka na zdjęciu to Ziemia. NASA/JPL-Caltech

Na zdjęciu widzimy Ziemię jako mały punkcik pośród ogromu pustej przestrzeni. Towarzyszą jej jedynie długie smugi – promienie słoneczne. Ziemia na zdjęciu zajmuje powierzchnię 0,12 piksela. Fotografia jest ziarnista i niewyraźna, ale niesie szczególne przesłanie. Patrząc na nie zmieniamy perspektywę. Nasz dom, nasza planeta wydaje się nic nie znaczącą mniejszą od piksela kropką pośród nicości. Na tej kropce jesteśmy wszyscy my, cała ludzkość, cały nasz dorobek, a to wszystko w skali wszechświata jest tylko okruchem, drobiną, wydawać by się mogło nic nie znaczącą kropką.

Sam pomysłodawca zdjęcia – astronom Carl Sagan napisał o nim tak:

Spójrz na tę kropkę. To nasz dom. To my. Na niej wszyscy, których kochasz, których znasz. O których kiedykolwiek słyszałeś. Każdy człowiek, który kiedykolwiek istniał, przeżył tam swoje życie. To suma naszych radości i smutków. To tysiące pewnych swego religii, ideologii i doktryn ekonomicznych. To każdy myśliwy i zbieracz. Każdy bohater i tchórz. Każdy twórca i niszczyciel cywilizacji. Każdy król i chłop. Każda zakochana para. Każda matka, ojciec i każde pełne nadziei dziecko. Każdy wynalazca i odkrywca. Każdy moralista. Każdy skorumpowany polityk. Każdy wielki przywódca i wielka gwiazda. Każdy święty i każdy grzesznik w historii naszego gatunku, żył tam. Na drobinie kurzu zawieszonej w promieniach Słońca. Ziemia jest bardzo małą sceną na przeogromnej arenie kosmosu. Pomyśl o rzekach krwi przelewanych przez tych wszystkich imperatorów, którzy w chwale i zwycięstwie mogli stać się chwilowymi władcami fragmentu tej kropki. Pomyśl o niekończących się okrucieństwach, których zaznali mieszkańcy jednego zakątka tego punktu od prawie nie różniących się od nich mieszkańców innego zakątka, jak często źle się nawzajem traktowali, jak zapiekła ich nienawiść, z jaką żądzą zabijali jedni drugich.

Pale Blue Dot

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *