Obce światy poza Ziemią – tu wylądowaliśmy i zrobiliśmy zdjęcia

Ponad 60 lat eksploracji kosmosu pozwoliło ludzkości zerknąć na kilkadziesiąt obcych światów – planet, księżyców, planetoid i innych obiektów. W większości przypadków mieliśmy okazję podziwiać je z góry. Nieliczne ciała niebieskie ujrzeliśmy z perspektywy ich powierzchni. Które?

To, co ekscytuje naukowców najbardziej w odkrywaniu nowych miejsc we wszechświecie, to dane. Właśnie one odpowiadają na liczne pytania uczonych i potwierdzają lub obalają stawiane przez nich hipotezy.

To, co sprawia, że fanom astronomii zaczyna mocniej bić serce, to fotografie obcych światów. Zdjęcia z powierzchni Marsa czy Księżyca pobudzają naszą wyobraźnię z niebywałą siłą. Dzięki nim mamy możliwość zobaczyć wyjątkowe i niespotykane na Ziemi krajobrazy. Możemy poczuć się tak, jakbyśmy tam byli, w zupełnie innym, nieznanym świecie.

Które obiekty w Układzie Słonecznym mieliśmy okazję ujrzeć do tej pory z perspektywy ich powierzchni? Które możemy podziwiać na zdjęciach, wykonanych przez sondy kosmiczne po udanym lądowaniu na nich?

Dzięki misjom kosmicznym ujrzeliśmy dotychczas powierzchnię 6 obiektów w Układzie Słonecznym. W 1966 roku sonda Łuna 9 przesłała pierwsze zdjęcia księżyca. 1975 rok to miękkie lądowanie sondy Wenera 9 na Wenus i pierwsze czarno białe zdjęcia jej powierzchni. Od 1976 roku dzięki sondzie Viking 1 wiemy jak wygląda powierzchnia Marsa. W 2005 roku lądownik Huygens zaprezentował nam krajobraz Tytana – księżyca Saturna. Dzięki lądownikowi Philae od 2014 roku możemy podziwiać fotografie powierzchni komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko. W 2018 roku ujrzeliśmy powierzchnię asteroidy Ryugu dzięki misji Hayabusa 2.

Poniżej prezentujemy zdjęcia powierzchni wszystkich wspomnianych obiektów.

Księżyc Apollo 17
Księżyc, misja Apollo 17, NASA
Mars Curiosity
Mars, zdjęcie łazika Curiosity, NASA
Wenus Venera 13
Wenus, zdjecie sondy Venera 13
Tytan Huygens
Tytan, zdjęcie lądownika Huygens, NASA/ESA
Kometa 67P/Churyumov–Gerasimenko
Kometa 67P/Churyumov–Gerasimenko, misja Rosetta, ESA
Asteroida Ryugu
Asteroida Ryugu, JAXA

Zdjęcia innych planet

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *