Kto robi zdjęcia łazikowi?

Co jakiś czas pojawiają się zdjęcia marsjańskiego łazika Curiosity w pełnej okazałości. Kto jednak robi te fotografie skoro łazik znajdujący się na Marsie jest kompletnie osamotniony, nie licząc innych urządzeń pozostawionych na powierzchni planety?

Oczywiście łazik robi sobie sefie sam. Ale dlaczego na zdjęciu nie widać ramienia, na którym znajduje się kamera i które połączone powinno być z łazikiem? Okazuje się, że łazik nie robi pojedynczego zdjęcia, a serie zdjęć. Aparat na wysięgniku zwany MAHLI (The Mars Hand Lens Imager) potrafi ustawić się w wielu różnych położeniach, tak aby objąć na fotografii jak największy obszar.

Autoportret łazika
Zdjęcia wykonane przez łazik Curiosity (po złączeniu w całość i przed wykadrowaniem), NASA/JPL-Caltech/MSSS

Po przesłaniu zdjęć na Ziemię, są one sklejane w całość przez pracowników NASA, w taki sposób aby ramię, na którym znajduje się aparat fotograficzny nie było widoczne. Po tym procesie fotografia łazika wygląda tak, jakby zrobił je ktoś, kto stoi tuz przed nim. Aby powstał autoportret, łazik musi wykonać kilkadziesiąt zdjęć. Jak to się odbywa widać doskonale na poniższym filmie.

Selfie Curiostiry
Selfie łazika Curiosity podczas burzy piaskowej wykonane 15 czerwca 2018 roku, NASA/JPL-Caltech/MSSS

Jak łazik robi selfie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *