Dlaczego każdy z nas ma w sobie część gwiazdy?

Skąd bierze się złoto? Większość z nas odpowie, że spod ziemi. Ale skąd wzięło się ono na naszej planecie?

Zgodnie z obecnym stanem wiedzy złoto powstaje najprawdopodobniej w wyniku zderzenia dwóch gwiazd neutronowych, które są pozostałością po wybuchach gwiazd (tzw. supernowych). Gwiazdy neutronowe krążąc wokół siebie przyciągają się wzajemnie do chwili zderzenia, które wyzwala niewyobrażalną energię. W przestrzeń kosmiczną wyrzucane są ogromne ilości materii zawierającej najcięższe pierwiastki takie jak złoto, platyna, ołów. Tą drogą złoto trafiło na Ziemię miliardy lat temu, kiedy to nasza planeta formowała się właśnie z pyłów i gazów napotkanych na swojej drodze. Ciężkie pierwiastki z powodu swojej gęstości zostały przyciągnięte najbliżej środka Ziemi. Z tego powodu 99% zasobów złota znajduje się w jądrze Ziemi. Złoto na powierzchni naszej planety pojawia się tylko dzięki gwałtownym zdarzeniom geologicznym takim jak trzęsienia ziemi.

Podczas zderzenia gwiazd neutronowych powstaje złoto o masie aż 10-krotnie większej niż masa Księżyca! To naprawdę dużo. Zderzenia są jednak dość rzadkie. Dochodzi do nich co 10 tysięcy lat.

Złoto mimo rzadkiego występowania, znajduje się również w ludzkim organizmie, głównie w kościach. Łączna zawartość złota nie przekracza 10 mg. Można więc powiedzieć, że każdy z nas jest częścią gwiazdy, która wybuchła miliardy lat temu gdzieś w odległym wszechświecie.

Jesteś gwiazdą

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *