Ile osób było na Księżycu?

20 lipca 1969 roku człowiek po raz pierwszy postawił stopę na Księżycu. Minęło już 50 lat od tego wydarzenia. Czy wiesz ilu ludzi miało okazję spacerować po srebrnym globie?

Na Księżycu było do tej pory 12 osób. Aby dostarczyć ich na miejsce i bezpiecznie sprowadzić z powrotem na Ziemię, potrzeba było sześciu osobnych lotów. Pierwsi na powierzchni Księżyca zameldowali się Neil Armstrong i Buzz Aldrin z misji Apollo 11. Z nich dwóch, to Armstrong był tym, który wykonał słynny mały krok dla człowieka i zarazem wielki skok dla ludzkości.

Buzz Aldrin Apollo 11
Buzz Aldrin z misji Apollo 11

W trakcie drugiej misji Apollo 12 Księżyc odwiedzili Pete Conrad i Alan Bean. Zaraz po nich na księżycowy spacer mieli wybrać się James Lovell i John Swigert. Eksplozja zbiornika z tlenem podczas lotu, przekreśliła niestety ich marzenia o dotknięciu srebrnego globu. Feralna misja Apollo 13 okazała się wręcz walką o życie astronautów. Na szczęście zakończoną szczęśliwym happy endem.

Kolejne misje przebiegały już bez problemów, dzięki czemu na powierzchni Księżyca mogli stanąć Alan Shepard i Edgar Mitchell z misji Apollo 14, David Scott i James Irwin z misji Apollo 15, John Young i Charles Duke z misji Apollo 16 oraz Eugene Cernan i Harrison Schmitt z misji Apollo 17. Poniżej znajduje się pełne podsumowanie w formie tabeli.

12 ludzi, którzy byli na Księżycu

Astronauta Misja
Neil Armstrong Apollo 11
Buzz Aldrin Apollo 11
Pete Conrad Apollo 12
Alan Bean Apollo 12
Alan Shepard Apollo 14
Edgar Mitchell Apollo 14
David Scott Apollo 15
James Irwin Apollo 15
John Young Apollo 16
Charles Duk Apollo 16
Eugene Cernan Apollo 17
Harrison Schmitt Apollo 17

W programie Apollo uczestniczyło 28 astronautów. Większości z nich nie było dane stanąć na powierzchni Księżyca. Do tego grona należy wspomniana załoga Apollo 13 czy piloci modułów dowodzenia, którzy w trakcie misji zostawali na orbicie srebrnego globu. Niektórzy astronauci nie udali się w ogóle w lot. Załoga Apollo 1 w wyniku awarii tragicznie zginęła w pożarze podczas testów. W następstwie pierwszy lot załogowy w ramach programu Apollo nie doszedł do skutku. Topniejący budżet dla NASA i mniejsze poparcie rządu dla misji na Księżyc, wpłynęło na decyzję o zakończeniu całego programu Apollo. Planowane loty Apollo 18, Apollo 19 i Apollo 20 zostały anulowane.

James Irwin Apollo 15
James Irwin z misji Apollo 15

27 z 28 astronautów programu Apollo było pilotami oblatywaczami. W grupie znalazł się tylko jeden naukowiec – Harrison Schmitt, geolog.

Mało rozpowszechnionym faktem jest uczestnictwo Polaków w programie załogowych lotów na Księżyc. Co prawda na powierzchni srebrnego globu nie stanęli, ale mieli duży wpływ na sukces NASA. Inżynier Mieczysław Bekker pracował przy konstrukcji pojazdu księżycowego Lunar Roving Vehicle użytego w misjach Apollo 15, Apollo 16 i Apollo 17. Werner Ryszard Kirchner, specjalista od paliwa rakietowego, wytworzył paliwo dedykowane dla lądownika księżycowego. Eugeniusz Lachocki odpowiadał za opracowanie zasilaczy radiokomunikacyjnych i telewizyjnych. Wojciech Rostafiński pracował nad pompami paliwowymi użytymi w rakietach Saturn V, które wynosiły astronautów w kosmos. Stanley Stanwyck-Stankiewicz analizował prawidłowy skład powietrza w modułach pojazdów kosmicznych.

Ostatnim człowiekiem na Księżycu był Eugene Cernan z misji Apollo 17. Opuścił srebrny glob 14 grudnia 1972 roku. W grudniu 2019 roku minie 47 lat od tej pożegnalnej wizyty ludzi na Księżycu.

Eugene Cernan Apollo 17
Eugene Cernan w Lunar Roving Vehicle podczas misji Apollo 17

2 odpowiedzi do “Ile osób było na Księżycu?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *