Ile księżyców ma Saturn? Teraz już 82!

Saturn ma już 82 znane księżyce. Z dniem 7 października 2019 roku Jowisz utracił pozycję lidera i nie jest już posiadaczem największej ich liczby w Układzie Słonecznym. Astronomowie poinformowali o odkryciu aż dwudziestu nowych księżyców Saturna.

Odkrycie to efekt pracy naukowców Davida Jewitta z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles, Jana Kleyna z Uniwersytetu Hawajskiego i Scotta S. Shepparda z Carnegie Institution for Science w Waszyngtonie, który kierował badaniami. W obserwacjach wspomógł astronomów teleskop Subaru zlokalizowany w obserwatorium Mauna Kea na Hawajach.

Nowe księżyce Saturna
20 nowych księżyców Saturna, Carnegie Institution for Science

Saturn poszczycić się może teraz aż 82 księżycami, a Jowisz ze swoimi 79 satelitami spada na drugą pozycję w rankingu. Nowo poznane księżyce Saturna mają ok. 5 km średnicy. Obiegają planetę w ciągu 2-3 lat. Co ciekawe 17 z nich robi to w kierunku przeciwnym do kierunku obrotu Saturna wokół własnej osi. Uczeni twierdzą, że taki sposób poruszania się tych ciał niebieskich, to prawdopodobnie efekt bardzo burzliwej przeszłości gazowego olbrzyma. Przeszłości, która obfitowała w liczne zderzenia jego księżyców z planetoidami, kometami czy też z innymi księżycami. Wnikliwe badania orbit nowo poznanych księżyców mają przynieść naukowcom już wkrótce więcej odpowiedzi.

Księżyce Saturna
Wszystkie 82 księżyce Saturna na jednej wizualizacji

Księżyce Saturna to nie pierwsze tego rodzaju odkrycie międzynarodowego zespołu Shepparda. Rok temu zaprezentował on wyniki badań, które potwierdziły istnienie 12 nowych księżyców Jowisza.

Zobacz również jak orbitują wokół Saturna jego najokazalsze i równocześnie najbardziej znane księżyce, na opublikowanej przez NASA we wrześniu 2019 roku animacji. Wideo pokazuje jaki ruch wykonują księżyce przez 18 godzin. Zdjęcia wykonał teleskop Hubble’a w dniach 19 i 20 czerwca 2019 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *