Egzoplaneta HD 189733b – tam gdzie padają szklane deszcze

Egzoplaneta HD 189733b oddalona od Ziemi o około 63 lata świetlne, to jedno z najdziwniejszych i zarazem najbardziej zabójczych miejsc we wszechświecie, jakie udało nam się do tej pory odkryć.

Czy wyobrażasz sobie wiatr, który wieje z prędkością 7-krotnie większą niż ta z jaką przemieszcza się dźwięk? To aż 2 km/s! Tak szybkie podmuchy na HD 189733b to codzienność. Egzoplaneta jest niewiele większa od Jowisza i tak jak on jest gazowym olbrzymem. Panuje na niej piekielny żar. Temperatury dochodzą do 1000 °C!

Egzoplaneta HD 189733b

Artystyczna wizja egzoplanety HD 189733b, NASA, ESA, M. Kornmesser

Porażająco silne wiatry i upiorna temperatura to iście zabójcze warunki, ale jest coś jeszcze. Atmosfera egzoplanety bogata jest w krzemiany, które pod wpływem ciepła formują się w małe kropelki szkła. Te cząstki można uznać za szklany deszcz, ale deszcz, który nie spada z nieba, lecz wraz z wiatrem z zawrotną prędkością porusza się w bok. Gdyby zaskoczyły Cię opady na HD 189733b nie byłoby to przyjemne doświadczenie. W zasadzie, byłoby to ostatnie doświadczenie. Twoje ciało zostałoby błyskawicznie pocięte setkami kawałków szkła.

To właśnie chmurom pełnym szklanych cząstek egzoplaneta zawdzięcza swój kobaltowy odcień. Szklane krople w atmosferze HD 189733b rozpraszają więcej niebieskiego niż czerwonego światła, pochodzącego z gwiazdy, wokół której orbituje.

Egzoplaneta HD 189733b

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *