Czy kompas działa w kosmosie?

Na Ziemi wskazówka kompasu zawsze pokazuje północ, dlatego, że ustawia się w stronę północnego bieguna magnetycznego naszej planety. Co pokazałaby w przestrzeni kosmicznej?

Jeśli umieścilibyśmy kompas w rakiecie opuszczającej Ziemię, to pokazywałby on poprawnie kierunek mniej więcej do granicy stratosfery. W odległości 50 km od powierzchni Błękitnej Planety jej pole magnetyczne stałoby się słabsze niż pole magnetyczne Słońca. Powyżej tej wysokości igła kompasu zaczęłaby wskazywać północny biegun naszej gwiazdy.

Oprócz Ziemi pole magnetyczne posiadają w Układzie Słonecznym również Merkury, Jowisz, Saturn, Uran i Neptun. Jeśli zbliżylibyśmy się w okolice tych planet, to igła kompasu wyznaczyłaby północny biegun każdej z nich. A co z Marsem i Wenus? Te planety nie mają pola magnetycznego lub jest ono wyjątkowo słabe, w związku z czym kompas byłby na ich powierzchni bezużyteczny.

A gdyby tak oddalić się od Słońca i innych ciał niebieskich na tyle daleko, że ich oddziaływanie będzie znikome lub zerowe? Wtedy kompas prawdopodobnie w ogóle przestałby działać. Na jego wskazania mogłoby mieć też wpływ pole magnetyczne statku kosmicznego, którym byśmy podróżowali.

Kompas w kosmosie

Jedna odpowiedź do “Czy kompas działa w kosmosie?”

  1. A już miałam nadzieję, że kompas będzie zawsze wskazywał północny biegun naszej planety, niezależnie od odległości. 🙁

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *