Czy Chiński Mur widać z kosmosu?

Stwierdzenie, że Wielki Mur Chiński to jedyna budowla widziana z kosmosu to kłamstwo. Mit ten powstał w 1938 roku, na długo przed wizytą pierwszego człowieka w kosmosie.

Ludzkie, nieuzbrojone oko jest w stanie dostrzec z kosmosu (jego umowna granica, czyli tzw. Linia Kármána, to 100 km n.p.m) obiekty większe niż 30 m. Wielki Mur Chiński w najszerszych miejscach ma ok. 10 m szerokości, dlatego nie jesteśmy w stanie dostrzec go z wysokości, na której zaczyna się kosmos. Tym bardziej nie jest to możliwe z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, która krąży po orbicie Ziemi na wysokości ok. 400 km.

Chiński mur z satelity
Zdjęcie Wielkiego Muru Chińskiego z satelity Terra. Na fotografii widać obszar 12 km x 12 km. Mur to czarna kreska ciągnąca się po przekątnej, od lewego dolnego do prawego górnego rogu zdjęcia.

Jakie budowle wzniesione przez człowieka widać z kosmosu? Możemy dostrzec m.in. Piramidy w Gizie, sztuczne wyspy w Dubaju czy Pentagon w Waszyngtonie. Oczywiście każda inna budowla o szerokości lub średnicy 30 m powinna być również widoczna gołym okiem z przestrzeni kosmicznej.

Chiński mur z kosmosu

Jedna odpowiedź do “Czy Chiński Mur widać z kosmosu?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *