Astronauci pocięli nożem kosmiczny pojazd

Sceny jak z trzymającego w napięciu filmu science-fiction miały miejsce niedawno podczas spaceru kosmicznego na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Dlaczego astronauci pocięli nożem zadokowany do niej statek kosmiczny Sojuz?

29 sierpnia 2018 roku astronauci przebywający na ISS zostali zaalarmowani niespodziewanym spadkiem ciśnienia. Sprawna inspekcja wykazała, że przyczyną jest dwumilimetrowy otwór w poszyciu Sojuza – statku kosmicznego, którym załoga dociera do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Później okazało się, że dziura powstała prawdopodobnie przez błąd jednego z pracowników montującego Sojuza. Sądzi się, że omyłkowo przewiercił on otwór wiertarką, a następnie ignorując procedury załatał ją samodzielnie. Niestety z marnym skutkiem, bo po pewnym czasie poszycie przestało być szczelne, a czujniki na ISS wykryły problem. Na szczęście astronauci poradzili sobie z załataniem otworu. Użyli w tym celu taśmy klejącej, gazy i żywicy. To pomogło.

Dziura z pewnością napędziła nieco strachu załodze ISS, a w następstwie wymusiła jeszcze spacer kosmiczny, który miał dowieść że prowizoryczna naprawa na orbicie zda egzamin podczas powrotu Sojuza na Ziemię. Tak, załoganci muszą wrócić z kosmosu dziurawym statkiem!

Astronauta z nożem
Kosmonauta nożownik szuka dziury w całym, Roskosmos

Kosmonauci wyznaczeni do tego zadania – Oleg Kononenko i Sergey Prokopyev – mieli za zadanie sprawdzić jak wygląda zalepiony otwór z zewnątrz. W tym celu musieli rozpruć nożem wierzchnią warstwę izolacyjną statku, aby przekonać się czy łata z żywicy została starannie przytwierdzona i czy nie zagrozi powrotowi załogi na Ziemię.  Operacja była dość ryzykowna. Zazwyczaj unika się używania ostrych przedmiotów podczas spacerów kosmicznych w obawie o przypadkowe przecięcie skafandrów. Tym razem jednak astronauci nie mieli wyboru. Jak tego dokonali, widać od 3 minuty poniższego filmu.

Obecnie na ISS przebywa sześcioro ludzi. Troje z nich wraca do domu już 19 grudnia. Nie powinniśmy jednak martwić się o ich bezpieczeństwo. Na całe szczęście feralna dziura znajduje się w module orbitalnym, podczas gdy wracająca załoga będzie znajdowała się w osobnym module. Sojuz ma trzy moduły i tylko ten z załogą gładko osiądzie na Ziemi. Przed wejściem w atmosferę odłączy się on od pozostałych dwóch modułów ( w tym od uszkodzonego), które i tak zostaną zniszczone.

Przebieg lądowania Sojuza
Przebieg lądowania Sojuza, NASA

Astronauci pocięli nożem statek kosmiczny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *