Amerykanom zblakły flagi na Księżycu

Pozostawione na powierzchni Księżyca flagi to dla Amerykanów symbol niezwykłego osiągnięcia. Dumnie zawieszali je w trakcie trwania misji Apollo, aby pokazać całemu światu swoją wyższość nad Rosjanami w kosmicznym wyścigu. Jaka jest ich obecna kondycja?

Flag na Księżycu jest sześć. Pięć z nich nadal stoi. Najważniejsza – ta pozostawiona przez pierwszych ludzi na Księżycu – Neila Armstronga i Buzza Aldrina przewróciła się kiedy startowali oni w module księżycowym w drogę powrotną na Ziemię. Astronauci ustawili ją zbyt blisko i została zdmuchnięta, kiedy oderwali się od powierzchni Księżyca.

Eugene Cernan Apollo 17
Eugene Cernan, misja Apollo 17, NASA

Flagi to symbol zwycięstwa Amerykanów w kosmicznym wyścigu, ale nie zadbali oni należycie o to, aby ten symbol przetrwał próbę czasu. Flagi, które kosztowały NASA 5,5 dolara za sztukę, nie miały żadnych szans na powierzchni Księżyca pozbawionej atmosfery, z wahaniami temperatury od -150°C do 100°C, bombardowane silnym promieniowaniem UV i mikrometeorytami. Wprawdzie nie widzimy tego nawet na najdokładniejszych zdjęciach przesyłanych przez sondę Lunar Reconnaissance Orbiter, ale eksperci są zgodni – flagi są obecnie kompletnie białe. Co gorsze nylon, z którego powstały flagi prawdopodobnie zaczął się już nawet rozpadać.

Robert Pearlman, ekspert od historii kosmosu stwierdził wprost, że pracownicy NASA nie zaprojektowali specjalnej flagi amerykańskiej, aby przetrwała na Księżycu tysiące lat. Dosłownie wysłali sekretarkę do pobliskiego sklepu, aby kupiła gotowe flagi i zmodyfikowali je dodając solidniejszy stelaż, dzięki któremu flagi mogły „powiewać” bez wiatru.

Krótka żywotność księżycowych flag ma dziś nieoczekiwane konsekwencje. Zamiast amerykańskich barw, na Księżycu mamy teraz białe flagi, które mogą symbolizować pokój i neutralność. Ameryka miała swoje 5 minut, ale obecny kolor flag na Księżycu wydaje się dla ludzkości korzystniejszy i wpisuje się doskonale w slogany, które towarzyszyły misjom na Księżyc. Lądownik księżycowy Apollo 11 posiadał bowiem dedykowaną, stalową płytkę przytwierdzoną do drabinki, na której widniała sentencja „Przybyliśmy w pokoju dla całej ludzkości.”. Lądownik ostatniej misji na Srebrny Glob czyli Apollo 17 na analogicznej płytce wygrawerowane miał z kolei słowa „Niech duch pokoju, w którym przyszliśmy, znajdzie odbicie w życiu całej ludzkości.”.

Płytka na Apollo 11
Płytka na lądowniku Apollo 11, NASA

Białe flagi na Księżycu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *