Albert Einstein prezydentem Izraela? Dlaczego odmówił?

To jeden z mniej znanych faktów o najbardziej rozpoznawalnym naukowcu w historii. Jak to się stało, że Albert Einstein omal nie został prezydentem?

Wybitny fizyk teoretyczny, laureat nagrody Nobla, twórca teorii, które pozwoliły inaczej spojrzeć na otaczający nas świat, wreszcie ikona popkultury i jeden z nielicznych naukowców, którego oblicze przeniknęło do środków masowego przekazu. To nie wszystko co osiągnął. Albert Einstein mógł zostać nawet prezydentem!

9 listopada 1952 roku zmarł pierwszy prezydent Izraela Chaim Weizmann. Ministerstwo Spraw Zagranicznych otrzymało wtedy pilne zadanie – zaproponować kandydatów do objęcia prezydentury. Z polecenia premiera Davida Ben-Guriona, dyplomata Abba Eban postanowił zwrócić się z tą szczególną propozycją do Alberta Einsteina. Zapytał czy naukowiec zechciałby pełnić funkcję prezydenta nowo powstałego państwa Izrael. Zaznaczył przy tym, że warunkiem koniecznym byłaby przeprowadzka do Izraela (Einstein mieszkał wtedy w Stanach Zjednoczonych) i przyjęcie narodowości izraelskiej (naukowiec posiadał obywatelstwo niemieckie, szwajcarskie i amerykańskie). Do przyjęcia propozycji miała dodatkowo zachęcić Einsteina obietnica absolutnej swobody i wolności w pracy naukowej.

Mimo to Einstein odrzucił propozycję. W swoim liście odmownym wyraził swój smutek, że nie jest w stanie przyjąć tej wspaniałomyślnej oferty. Głęboko poruszony przyznał, że nie posiada odpowiednich predyspozycji do piastowania stanowiska prezydenta. Całe życie poświęcił nauce i zgłębianiu tajemnic świata, dlatego brak mu doświadczenia w sprawowaniu tak oficjalnej funkcji. Uznał również, że jego zaawansowany wiek (Einstein miał wtedy 73 lata) będzie również dużą przeszkodą.

8 grudnia 1952 drugim prezydentem Izraela został Jicchak Ben Cewi.

Albert Einstein prezydentem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *